Popis kurzu
Cílem kursu je seznámit studenty s přehledem biotopů ČR je uvést do problematiky klasifikace vegetace, managementu, monitorování a oceňování biotopů, resp. typů přírodních stanovišť soustavy Natura 2000 podle Směrnice o stanovištích, 92/43/EEC. Součástí kurzu bude exkurze zaměřená na praktické terénní ukázky fytocenologického snímkování, mapování a oceňování vybraných biotopů různých formačních skupin.
Přehled přednášek
BLOK I – úvod do problematiky ochrany biotopů
16.2. Úvodní vstupní přednáška - od biomů po biotopy. Reliktní bezlesí a/nebo starobylý les?
23.2. Lesy v čase a prostoru. Co je to prales? Jsou takové ve střední Evropě? Modelové území: poněkud překvapivě Křivoklátsko.
BLOK II – klasifikace biotopů, rozšíření, biotopkomplexy
2.3. Relikty vodních a mokřadních biotopů - skrytá diverzita. Modelové území: Třeboňsko.
9.3. Panta rei. Dynamika řek. Modelové území: Polabí.
16.3. Extrémy klimatické, extrémy edafické, aneb život hor. Tundra v malém. Modelové území: Krkonoše (+Alpy, Karpaty).
23.3. Rašeliniště, slatiniště, blata, slatě a vrchoviště. Modelové území: Třeboňsko, Šumava
30.3. Skály a sutě - tisíciletá neměnnost. Modelové území: Český kras a Kokořínsko.
6.4. Stepní otázka ve světle nových poznatků. Jsou ve střední evropě stepi? Modelové území: České středohoří.
13.4. Louky jako kulturní konstrukt - proč chránit? Kosit? Modelové území: Bílé Karpaty.
20.4. Vegetace v prostoru a čase - komplexní pohled. Závěrečný seminář.
Exkurze
CHKO Blanský les - Vyšenské kopce (stepní a lesní biotopkomplexy) sraz ZDE KLIKNI v 9,15 (odjezd vlakem z ČB kolem 8 hodiny do Českého Krumlova), Červený dvůr u Chvalšin.
Třeboňsko - Borkovické blata, Dráchov, Stará řeka (vodní, mokřadní a rašeliništní biotopkomplexy), pohorky, svačinu s sebou, sraz v 9 hodin na parkovišti Penny marketu u kruhového objezdu v Třeboni.
? NPŠ - vrchoviště, rašeliniště (Chalupská, Jezerní) - odjezd od fakulty ca 8,00, HOLINKY!!! a svačinu s sebou
Zkouška
Zkouška bude provedena formou obhajoby vlastního aktualizovaného území. K tomu je třeba se seznámit s Metodikou aktualizací (PDF) a s dalšími potřebnými podklady. Neklade se důraz na správné rozlišení jednotlivých dílčích biotopů, ale na schopnost zachytit přírodní komplexy biotopů podle stanovišť.
Alternativa pro zoology (nebo parazitology :-) může být zpracování managementového plánu na lokalitě vzácného N2K druhu (viz odkaz S Naturou na túru) - samozřejmě s ohledem na zastoupené biotopy.
Základní doporučená literatura:
Härtel H., Lončáková J., Hošek M. eds. (2009): Mapování biotopů v České republice. Východiska, výsledky, perspektivy. 196 stran., DVD. AOPK ČR, Praha.
Interpretation manual of European Union habitats. – European Commission, 2016.
Chytrý M., Kučera T. & Kočí M. [eds.] (2001): Katalog biotopů České republiky. Agentura ochr. přír. kraj. ČR Praha, 304 p.
Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V., Lustyk P. [eds.] (2011): Katalog biotopů České republiky. Agentura ochr. přír. kraj. ČR Praha, 445 p.
Kučera T. ed. (2005): Červená kniha biotopů České republiky. URL: http://users.prf.jcu.cz/kucert00/CKB/index.html
Za Naturou na túru - přehled N2K druhů a typů přírodních stanovišť (habitatů) v ČR, plus trasy 23 exkurzí po celé ČR. V blízkém okolí např. Vrbenské rybníky, Červené blato,
Rozšiřující literatura:
Kubíková J. (2005): Ekologie vegetace střední Evropy. Díl 1. - 129 str., Karolinum, Praha. Vynikající přehled středoevropské lesní vegetace s přesahem do alpinského stupně Alp a na pobřeží Baltu.
Literatura pro exkurze k biotopům ČR (řazena tentokrát chronologicky)
1973: Botanický průvodce k vybraným lokalitám v Čechách. - 106 str., skriptum PřF UK, SPN Praha. Exkurze jsou řazeny po formačních skupinách a navštěvují lokality: teplomilné doubravy (Lovoš), Bučiny (Boubín), Horské smrčiny (Boží Dar), Acidofilní a reliktní bory (Vlček, Čertova stěna, Kraví hora), slanomilná vegetace (slanisko u Bylan, Soos), rašeliniště (Novodomské, Božídarské, Volárna, Jezerní slať, Borová a Svinná lada, Mrtvý luh, Velká niva, ), podhorská blatková vrchoviště (Červené blato, Borkovická blata), přechodová rašeliniště a rašelinné louky (Vizír), rybniční společenstva (Chlumská soustava).
2001: Prach K., Úvod do geobotaniky, 77 str., skriptum BF JU České Budějovice. V závěrečné části je popis české a moravské trasy geobotanické exkurze, lokality Koda, Kokořínský důl, Lovoš, výsypky Mostecko, Božídarské rašeliniště, Křížky, Nový Herštejn, Mohelno, stepi u Moravského Krumlova, Moravský kras, Litovelské Pomoraví, Hrubý Jeseník, Kameničky, Velké Dářko.
2007: Čeřovský J., Podhajská Z., Turoňová D. (eds): Botanicky významná území České republiky. - 407 str., AOPK ČR, Praha. Vynikající přehled přírodních poměrů vybraných 75 lokalit zpracovaný širokým autorským kolektivem. Najdete zde prakticky každou významnější lokalitu.